Misel dneva>Jun, 2020

  • 30.06.2020

    Lahko se povežete z Bogom z verigo ljubezni, s ponavljanjem njegovega imena v tišini in s polnim zavedanjem o mnogih pomenih tega imena. Vsaka posamično izgovorjena mantra Sai Ram ali Hare Krišna ali Vitala, predstavlja en člen v verigi. Več členov naredi verigo daljšo in močnejšo. Toda vsaki člen mora biti narejen iz kakovostnega jekla. Zaradi enega šibkega člena - mantre, ki smo...

  • 29.06.2020

    Prostovoljno služenje mora dejansko osrečiti ljudi. Med opravljanjem družbeno koristnega dela obiščemo paciente v bolnišnici, a to še ni pravo služenje. Vsako osebo, ki ji pomagamo, moramo videti kot utelešenje božanskega.
     
    Sathya Sai govori, št.18 / 31. poglavje

  • 28.06.2020

    Meditacija ob izgovarjanju božjega imena je idealna in zanesljiva duhovna pot. Bog se utelesi in tako sprejme tudi določeno ime. Meditacija na njegov lik in ponavljanje njegovega imena je popolna duhovna pot zato, ker vsebuje idealno kombinacijo svete oblike in imena.

    Govor Sathya Sai Babe, 19. julij 1996

  • 27.06.2020

    Ponavljanje božjega imena je bistvena duhovna praksa današnjega časa. Ni boljšega zdravila od meditacije ob božjem imenu (namasmarana). Vedno izgovarjajte božje ime in boste odpravili svoje težave in nemir ter imeli spokoj in blaženost.

    Govor Sathya Sai Babe, 12. julij 1996

  • 26.06.2020

    Ponavljanje božjega imena je bistvena duhovna praksa današnjega časa. Ni boljšega zdravila od meditacije ob božjem imenu (namasmarana). Vedno izgovarjajte božje ime in boste odpravili svoje težave in nemir, boste spokojni in blaženi.

    Govor Sathya Sai Babe, 12. julij 1996

  • 25.06.2020

    Vsak človek bi moral imeti osnovno razumevanje Boga. Seveda, sprva si ne more predstavljati tako abstrakten in absoluten fenomen. Zato si na začetku človek predstavlja božansko podobo in lastnosti, da bi približal fenomen svojemu razumevanju. Potem, korak za korakom, si prizadeva, da bi podobo ponotranjil in dojema sebe kot sprejemnika božanske energije. Toda ta korak še ni dovolj....

  • 24.06.2020

    Nekateri uporabljajo plamen sveče kot osnovo meditacije. Plamen oznanja enost, ki predstavlja božanskost. Plamen hkrati predstavlja raznolike odseve ene božanskosti. Po tej metodi, izkušenja blaženosti ne pride hitro. Ta oblika meditacije ima tri stopnje: vizualizacija božanske podobe (uuha), čutenje božanske podobe (bhava) in spoznanje božanske podobe kot resničnosti...

  • 23.06.2020

    Ohranjajte tišino, kajti Boga v srcu lahko slišite samo, kadar utihne govorjenje in pojenjata notranja nevihta ter valovanje uma. Če se pogovarjate pomirjeno, tudi drugi ne bodo poviševali svojega glasu. Določite glasnost svojega glasu: čim bolj tiho, a dovolj glasno, da vas slišijo sogovorniki. Spoštujte zvok, ki je vidik prostora in izvira iz Boga.

    Sathya Sai Speaks, št.10...

  • 22.06.2020

    Meditacija je sestavljena iz treh elementov. Najprej imamo osebo, ki meditira (dhyata), drugič je tu predmet meditacije (dhyeya), tretjič proces meditacije (dhyana). V idealni meditaciji se trije elementi združijo.

    Oseba, ki meditira se poistoveti s predmetom meditacije in se naposled ne zaveda dejstva, da meditira.

    Med meditacijo je vsa pozornost usmerjena na predmet...

  • 21.06.2020

    Ko začnete z meditacijo, si najprej umirite um z recitiranjem vrstic o slavi Boga. Potem ponavljajte božje ime (mantro) in si postopoma predstavljajte božji lik, ki nosi to ime. Če vam misli odtavajo stran od imena, jih vrnite nazaj na božji lik in kadar pa odtava od lika, ga vrnite na ime.

    Sathya Sai Speaks, št.14 / Poglavje 41

  • 19.06.2020

    Čistost (v sanskrtu: pavitram) je resnična lastnost človeškega bitja. Čistost se kaže v vsem: v mislih, v videnju ali govoru in v dejanjih. Šele, ko jasno izrazi svojo čistost, je človek utelešenje božanskosti. Potem ni več razlike med duhovnim in posvetnim. Vse postane božansko.

    Sathya Sai govori, št.17 / poglavje 14

  • 18.06.2020

    Preživite večerne in zgodnje jutranje ure v ponavljanju božjega imena in meditaciji. Ko vztrajate v tej duhovni vadbi, se v vas naseli globok mir in vas navda z novimi močmi. Sčasoma bo božje preželo v vaš um, ne glede na to, kje ste in kaj delate. Spokoj in radost bosta vaša neločljiva spremljevalca.

    Sathya Sai Speaks, št.1 / Poglavje 9

  • 17.06.2020

    Ko bosta v družini prevladala razumevanje in harmonija, se bo mir razširil na skupnost, od tam na narod in svet.

    Zato je danes enotnost primarna potreba. Enotnost poraja veselje in mir.

    Sathya Sai Speaks, št.23 / Poglavje 31

  • 16.06.2020

    Enotnost temelji na božanskosti, ki je prisotna v vsem vesolju. Spoznanje te enotnosti lahko dosežemo le s trdno vero v Boga.

    Sathya Sai Speaks, št.34 / Poglavje 9

  • 15.06.2020

    Predvsem morajo ljudje graditi enotnost z namenom, da spoznajo lastno božanskost. V enotnosti najdemo resnično kulturo. To je ideal vreden človeškega truda. Z enotnostjo lahko uresničimo tudi najzahtevnejše cilje.

    Sathya Sai Speaks, št.35 / Poglavje 2

  • 13.06.2020

    Kaj pomeni enotnost? Ne gre za združitev množic; gre za spoznanje enosti. Če imamo okrog sebe ogledala, bomo videli veliko svojih odsevov. Vse to so naše podobe, a niso resnične.

    Sathya Sai Speaks, št.42 / Poglavje 19

  • 13.06.2020

    Nesebično služenje ni samo pomoč z rokami. Pomagamo tudi, če govorimo blago in s pozornostjo o dobrih stvareh.

    Sathya Sai Speaks, št.33 / Poglavje 19

  • 12.06.2020

    Nesebično služenje preobrazi človeka, še bolj kot meditacija in druge duhovne vadbe. Pri tem je pomembno, da ste do ljudi, ki jim služite skrbni in sočutni. Poskusite ugotoviti vzrok njihovega pomanjkanja in ga, če je možno odstranite. To je pravilen način.

    Sathya Sai Speaks, št.17 / Poglavje 16

  • 11.06.2020

    Nesebično služenje (seva), vas bo pripeljalo bližje Bogu. Z nesebičnim služenjem bo cvet vašega srca zadišal na zadovoljstvo Boga. Esenca te vonjave je ljubezen.

    Sathya Sai Speaks, št.13 / Poglavje 18

  • 10.06.2020

    Človek bi si moral prizadevati, za dobra dejanja, saj dobra dejanja vodijo k samospoznanju (mokša). Samospoznanje ni predmet, ki ga pridobimo od zunaj, temveč je pot do življenja. Kadar sledite svoji prirojeni naravi in gojite dobre občutke, se lahko osvobodite posvetne navezanosti.

    Sathya Sai Speaks,...

  • 9.06.2020

    Sebično je razmišljati, kako dobro služimo drugim. Kajti služenje je namenjeno zmanjševanju ega. Če je aktivnost nesebičnega služenja obarvana z egom, ni resnična. Najprej moramo zmanjšati ego.

    Sathya Sai Speaks, št.33 / Poglavje 19

  • 8.06.2020

    Človek bi moral biti pripravljen služiti drugim raje kot dovoliti, da mu drugi služijo. Poleg tega, ne prinaša nobene dobrobiti služenje tistim, ki na boljšem kot mi. Oni lahko sami ukazujejo svojim služabnikom.

    Tudi ni v dobrobit služiti tistim, ki so na isti ravni kot mi. Služite tistim, ki so v slabšem položaju in jih vsi zaničujejo.

  • 7.06.2020

    Namesto, da živite za denar in bogatenje, posvetite raje svoje življenje služenju ljudem, ki so v stiski. S takšnim služenjem boste zrasli v ljubezni. Tovrstna pomoč soljudem je tudi najbolj čista oblika čaščenja Boga.

    Sathya Sai Speaks, št.11 / Poglavje 25

  • 6.06.2020

    Ljubezen kot misel je resnica, ljubezen kot dejanje je pravilno delovanje, ljubezen kot občutek je mir, ljubezen kot razumevanje je nenasilje.

    Ljubezen je nesebična. Sebičnost predstavlja pomanjkanje ljubezni. Ljubezen daje in odpušča, sebičnost vzame in pozabi.

    Sathya Sai Speaks, št. 5 /...

  • 5.06.2020

    Dolžnost brez ljubezni je pogubna. Dolžnost z ljubeznijo je zaželena. Ljubezen brez dolžnosti je božanska.

    Dolžnost pomeni silo ali prisilo, medtem ko je ljubezen spontana in se izraža brez zunanjih spodbud. Recitiranje mantre, meditacija in dobrodelnost bodo zaman, če ne gojite univerzalne in nesebične ljubezni.

  • 4.06.2020

    Kako spodbujamo ljubezen? Ljubezen spodbujamo samo z ljubeznijo. Ni drugega načina.

    Za rast rastline uporabljamo gnojilo in vodo. Zavedati se morate, da za spodbujanje ljubezni do Boga uporabljamo »gnojilo« vere in »vodo« ljubezni. Samo tako bo rastlina rastla v predanosti Bogu.

  • 3.06.2020

    Ljubezen ni nekaj, kar na pol poti vstopi v vaše življenje, temveč je dušni (atmični) princip, ki je vedno z vami. Ne smete dopustiti, da se ljubezen spreminja iz trenutka v trenutek. Svoje misli spremenite v govorico ljubezni.

    Najboljša oblika duhovne vadbe je, kadar vse svoje dejavnosti posvetite Bogu. Ne glede na to kako duhovna ali dobra so vaša dejanja, so le ta brez...

  • 2.06.2020

    Razvijte ljubezen. Samo z ljubeznijo lahko izničite svoj um in pozdravite katerokoli bolezen. Samo ljubezen lahko izkorenini slaba nagnjenja v vas. Zato, ljubite vse.

    Sathya Sai govori št. 33 / Poglavje 10